Η 1η περιφερειακή συνάντηση Ενώσεων για τον στρατηγικό σχεδιασμό ανάπτυξης του ελληνικού ποδοσφαίρου πραγματοποιήθηκε στα Ιωάννινα, όπου προσκλήθηκαν εκπρόσωποι των ΕΠΣ Ηπείρου, Κέρκυρας, Θεσπρωτίας, Πρέβεζας, Άρτας, Φλώρινας, Καστοριάς, Κοζάνης, Γρεβενών, Αιτωλοακαρνανίας και παρέστησαν πάνω από 200 άτομα.
Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης παρουσιάστηκαν από στελέχη της Ομοσπονδίας οι πυλώνες πάνω στους οποίους θα στηριχθεί ο στρατηγικός σχεδιασμός, ένα πρωτοποριακό και φιλόδοξο πρόγραμμα της ΕΠΟ που στοχεύει στην έμπρακτη αξιοποίηση και ενίσχυση του μη επαγγελματικού και προβεβλημένου ποδοσφαίρου.
Ο Κωνσταντίνος Βρακάς Πρόεδρος της ΕΠΣ Ηπείρου και διοργανωτής της συνάντησης με τον Παντελή Παπαϊωάννου, υπεύθυνο των τμημάτων υποδομής της ΕΠΣ Φλώρινας.