Νέα ΕΠΣ Φλώρινας

Προκρίθηκε στη Β’ Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας ο Ερμής Αμυνταίου

Την Κυριακή 26/8/2018 διεξήχθη η Α’ Φάση του ενοποιημένου Κυπέλλου Ελλάδας της ΕΠΟ όπου συμμετέχουν και οι κυπελλούχοι των ΕΠΣ. Από την ΕΠΣ Φλώρινας συμμετέχει ο κυπελλούχος 2017-2018 Ερμής Αμυνταίου ο οποίος αντιμετώπισε το Καλαμπάκι στο Αμύνταιο.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και τελικά κέρδισε με 2-1 και έτσι προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

Στο 36ο λεπτό ο Παυλίδης του Καλαμπακίου αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0-1. Ο Ερμής πίεσε και στο 74ο λεπτό ο Ηλιάδης ισοφάρισε ενώ λίγο αργότερα ο Θεοδουλίδης πέτυχε το νικητήριο γκολ χαρίζοντας τη νίκη-πρόκριση στην ομάδα του.

Τη Δευτέρα 27/8/2018 στις 15:00 θα πραγματοποιηθεί στις εγκαταστάσεις της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας στο πάρκο Γουδή η κλήρωση της Β΄ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος.